ב- 14 לאפריל שנת 2005, אושרה על ידי ממשלת ישראל תוכנית מתאר ארצית לחיזוק והגנת מבנים כנגד רעידות אדמה, הלא היא תמ"א 38.

פרויקטים בתמ"א 38

בואו נגדיר: תמ"א 38

תמ"א 38 היא תכנית שמטרתה חיזוק והגנת מבנים ישנים מפני רעידות אדמה. על מנת לאפשר את התהליך, מעניקה התכנית הקלות מס וזכויות בנייה משופרות לקבלנים ויזמים שיבצעו את העבודה.

בין האפשרויות, סגירת קומת עמודים מפולשת, תוספת של עד שתיים וחצי קומות לבניין, בניית אגף נוסף, וכמו כן, תמ"א 38 יכולה לאפשר הריסת מבנה קיים, ובניית מבנה חדש עם זכויות בנייה משופרות, זאת אומרת, יותר יחידות דיור.

שאלות נפוצות

תמ"א 38 חלה על בניינים שנבנו עד שנת 1980. זאת מכיוון שעד אז לא הייתה דרישה לבנות בניינים מוגני רעידות אדמה.

המטרה של תמ"א 38 היא לתת תמריצים והקלות ליזמים, חברות בנייה וקבלנים, על מנת שישתלם להם לבצע פרויקטים של מיגון בניינים ישנים כנגד רעידות אדמה.

לא תמיד זה משתלם לקבלנים, מכיוון שהעבודה מורכבת, ונדרשת השקעה גדולה. זכויות הבנייה שמוענקות לא תמיד מספיקות על מנת להפוך את העסקה לרווחית.

בניינים שנבנו לפני 1980, בני שתי קומות ומעלה, על שטח של מעל 400 מ"ר, שאינם מיועדים להריסה. הזכאות כוללת מבני מגורים, וכן מבני עסקים. קבלת זכויות הבנייה עבור תמ"א 38 תלויה באישורה של הועדה המקומית לתכנון ובנייה.

חיזוק המבנים הוא באחריות בעלי הדירות, אולם אלו יכולים לפנות ליזם או חברה, על מנת שינהלו עבורם את התהליך.

התכנית אינה מצליחה בממדי ענק, מסיבות שונות, החל בחוסר אטרקטיביות ליזמים, וכלה בקושי להשיג הסכמת רוב נחוץ של הדיירים. ברם, תכניות רבות כבר מאושרות ועומדות לפני ביצוע, ואולי המגמה הכללית עומדת בפני שינוי.

הדיירים מסכנים את רכושם, כאשר תהליך תמ"א נתקע, או מבוצע בחוסר מקצועיות, נותרים הדיירים עם דירות שבהן ליקויים משמעותיים.

הקבלנים מקבלים זכויות בנייה, המותירות בידיהם דירות לשיווק בסוף התהליך. הם אינם נדרשים להשקיע ברכישת הקרקע ובשיווק הדירות המאוכלסות. כמו כן תהליך אישור הבנייה מהיר מהרגיל.

סוגי פרוייקטים נוספים

פינוי בינוי

במסגרת התחדשות עירונית, פרויקטים של פינוי בינוי מאפשרים לשדרג את איכות החיים של הדיירים, לשפר תשתיות, ולבנות מבני מגורים מודרניים העומדים בסטנדרטים הגבוהים ביותר.

קבוצות רכישה

בנייה במסגרת קבוצות רכישה, מוזילה את עלויות הבנייה עבור הדיירים, מאפשרת לקבוצה להשפיע על תכנון המבנה, ולבחור את חברי הקבוצה.

פרוייקטים מאוכלסים