מחירי הדיור הגבוהים, אשר אינם מפסיקים לעלות, מניעים את ציבור רוכשי הדירות לחפש דרכים להוזלת עלויות הבנייה.

בואו נגדיר: קבוצת רכישה

קבוצת רכישה היא התאגדות של אנשים לרכישת קרקע למטרת בניית מבנה מגורים. הקרקע נרכשת על ידי בעלי הדירות העתידיים, והם בוחרים את הקבלן שיבנה את בניין המגורים.

בקנייה דרך קבוצת רכישה נחסכות עלויות תיווך ושיווק מן הדיירים, וכן עלויות מיסים. קיימות גם קבוצות רכישה שמאורגנות על ידי חברה מנהלת, קבוצות רכישה בעלות מכנה חברתי משותף, וכן קבוצות קנייה, הרוכשות באופן קבוצתי דירות מקבלן, ובהתאגדותן מפעילות לחץ על הקבלן, ומוזילות עלויות.

בצד הרווח של הוזלת העלויות, קיים סיכון ברכישת דירה דרך קבוצת רכישה, שנובע מהתלות והצורך בשיתוף פעולה בין ציבור הרוכשים, וכן מאלמנט אי הוודאות.

שאלות נפוצות

בקבוצת רכישה, הקרקע נרכשת על ידי חברי הקבוצה, ורק אז פונים לקבלן, לעומת זאת בקבוצת רוכשים, קרקע נרכשת על ידי הקבלן והיזם, ורק לאחר שלב התכנון הקרקע נמכרת לחברי הקבוצה.

חברי הקבוצה בוחרים ועד שייצג את הקבוצה וינהל את הפעילות, כולל התקשרות עם בעלי מקצוע והתנהלות מולם, פיקוח על התקדמות הפרויקט, דיווח לחברי הקבוצה, וניהול קבלת החלטות משותפות.

הקלות המס תלויות באופי הקבוצה, ובגורם ממנו נרכשה הקרקע.
בעבר, אם היה מדובר בקבוצת רכישה של מבקשי דיור, שקונה את הקרקע מגורם פרטי, לא היה מע"מ על הקרקע, ולא היה על הרכישה מיסוי, היום המצב שונה, אך עדיין יש הקלות שקבוצות רכישה יכולות לקבל בעזרת אנשי מקצוע.

קבוצת רכישה חברתית היא קבוצה שחבריה מכירים זה את זה, וקיימת ביניהם זיקה חברתית כלשהי. יתרונה הוא שחברי הקבוצה יודעים מי יהיו שכניהם, וכי קיים מכנה משותף רחב בין חברי הקבוצה.
החיסרון של קבוצת רכישה חברתית הוא שחבריה אינם מקצועיים בתחום הבנייה והנדל"ן, וזה עלול להוביל לטעויות בהתנהלות מול גורמים שונים בענף הבנייה.

קבוצת קנייה היא קבוצת אנשים, המתארגנת יחדיו לרכישת דירות מרוכזת מחברת בנייה. הקבוצה מאפשרת הוזלת עלויות, בהיותה רוכש גדול.
הסיבה שחברות הבנייה מוכנות לתת לקבוצת קנייה הנחות משמעותיות היא שמספר הדירות הגבוה שנמכר מוזיל את עלויות המימון והפרסום של הפרויקט.

לאחר איתור שטח, ובדיקתו, נערך משא ומתן עם בעלי הקרקע, ונחתמים הסכמי שיתוף עם חברי הקבוצה.
לאחר מכן נחתם הסכם מכר בין בעל הקרקע וכלל חברי הקבוצה, וחברי הקבוצה נרשמים כבעלי הערת אזהרה בקרקע.

ועד הקבוצה נקבע לאחר רכישת הקרקע, הוא מורכב בדרך כלל משלושה מחברי קבוצת הרכישה, הנבחרים בכנס של כלל חברי קבוצת הרכישה.
ועד הקבוצה בוחן, עוקב, ומפקח על התנהלות הקבוצה והתקדמות הפרויקט.

האישורים הנדרשים על מנת שהדיירים יוכלו לאכלס את הבניין הם אישורי הג"א לגבי מרחב מוגן, אישורי חברת חשמל ובזק, אישור שירותי כבאות והצלה, אישור תכניות ביוב, אישורים על תקינותם של חומרי הבנייה, תשלום אגרת בנייה, והיטל השבחה.

סוגי פרוייקטים נוספים

תמ"א 38

מיגון מבנה קיים בפני רעידות אדמה היא משימה מורכבת שיש להשאיר למקצוענים. באורבן רכשנו ניסיון וידע רב, המאפשרים ביצוע מוצלח של פרויקטים של תמ"א 38.

פינוי בינוי

במסגרת התחדשות עירונית, פרויקטים של פינוי בינוי מאפשרים לשדרג את איכות החיים של הדיירים, לשפר תשתיות, ולבנות מבני מגורים מודרניים העומדים בסטנדרטים הגבוהים ביותר.